Budapeşte’de gezilecek yerler

0
1392

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Orta Avrupa haritası üzerinde Karpatlar bölgesine konumlanmış Macaristan, denize kıyısı olmayan bir ülke. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehri tarafından ikiye bölünmüş bir şehir ve Macaristan’ın tarihini yansıtan birçok yapı burada bulunuyor.

Budapeşte vize ile gezilebilen bir şehir. Macaristan politikaları gereği Türk gezginlerin Budapeşte gezisi öncesi vize işlemlerini bitirmiş olması gerekiyor. Budapeşte vize ücretleri her yıl devlet politikalarına göre düzenleniyor.

Tuna Nehri’nin bir yakasına Buda, diğer yakasına Peşte deniyor. Budapeşte gezilecek yerleri iki bölgeye de yayılmış durumda. Budapeşte otelleri arasından tercihinizi yaparken toplu taşıma duraklarına yakın olanları tercih ederek Budapeşte’nin görülmesi gereken yerlerine ulaşım konusu pratikleştirebilirsiniz.

Budapeşte gezi rehberi için şehrin resmi internet sitesinden de yararlanabilirsiniz.

 

budapeste-gezilecek-yerler

Budapeşte’nin Tarihi Yerleri

Yerleşik tarihi MS 9 yy civarında başlayan Macaristan, efsanelerle dolu bir geçmişe sahip. Avrupa’dan Asya’ya geçiş yolu üzerine konumlanması nedeniyle Macaristan gezilecek yerlerinin birçoğu tarihi kale ile anıtlardan oluşuyor ve bu yapıların birçoğu başkent Budapeşte’de ziyaret edilebiliyor. Şehir turunuzu atarken fotoğraf çekme özelliğine sahip aygıtların şarjlarının tam olduğundan emin olun. Budapeşte köprülerinden inanılmaz manzara kareleri yakalanabiliyor.

Buda Kalesi

Tarihi boyunca birçok kez yıkılan ve tekrar inşa edilen Buda Kalesi, Macaristan Budapeşte gezilecek yerleri listesinde ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Romanesk tarzda, 14 yy civarında ilk kez inşa edilen Buda Kalesi; uzun bir süre boyunca Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olma unvanına sahipmiş. Daha sonrasında gotik mimariyle tekrar inşa edilen kale, Macar kralı Matthias Cornivus tarafından genişletilmiş. Yıllar boyunca işgaller, ayaklanmalar ve yangınlarla hasar gören kale; İkinci Dünya Savaşı sonrasında tamamen harabeye dönmüş ve 1950 yılında tekrar restore edilmiş.

İçerisinde kraliyet koleksiyonlarının bulunduğu galeri gibi birçok önemli yapı bulunan Buda Kalesi’ne, 56 ve 56A hatlı tramvaylarla gidebilirsiniz. Dózsa György tér durağı oraya çok yakın. 16 numaralı otobüs de kaleye direkt ulaşım sağlıyor.

Buda Kalesi giriş ücreti yok ama içerisinde bulunan Budapeşte Tarih Müzesi ve Macaristan Ulusal Galeri için girişler ücretli. Kalenin bahçelerine istediğiniz saatlerde girebiliyorsunuz ama özelleşmiş yapılar sadece 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve pazartesi günleri kapalı oluyor.

Kale, muhteşem Budapeşte manzaraları gözlemle olanağı sağlıyor.
Adres: Szent György tér 2, Budapeşte 1014

Budapeşte Parlamento Binası

Almanya ve İngiltere’de bulunanlarından ardından büyüklük bakımından Avrupa’nın üçüncü sırasında bulunan Budapeşte Parlamento Binası, neo-gotik tarzının en önemli yapıtlarından biri olarak görülüyor.

Tuna Nehri’ne bakan Budapeşte Parlamento Binası’nın inşası, 1902 yılında bitirilmiş.

Parlamento binası hafta içi her gün yaz döneminde 08.00-18.00, kış döneminde ise 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücretleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası ulaşımı için M2 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Kossuth Lajos tér durağı oraya çok yakın.
Adres: Kossuth Lajos tér 1-3, Budapeşte 1055
Telefon: +36 1 441 4000

Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Macar tarihinin önemli isimlerine hitaben tasarlanmış heykellerinin bulunduğu meydanın yapımına 1896 yılında başlanmış. Yirminci yüzyılın en önemli Macar heykeltıraşı Zala Györgi’nin başyapıtlarından Milenyum Anıtı, Budapeşte Kahramanlar Meydanı’ndayakından gözlemlenebiliyor.

Kahramanlar Meydanı’na Macarlar “Hősök tere” diyorlar. Macaristan gezisinde mutlaka görülmesi gereken ünlü meydana M1 hatlı metroyu kullanarak gidebilirsiniz. Hősök tere durağından direkt meydana çıkıyorsunuz.
Adres: Hősök tere, Budapeşte 1146

 

budapeste-gezilecek-yerler

Budapeşte’de Sanat Turu

Budapeşte tatili beraberinde Avrupa klasik ve günümüzün çağdaş Macar sanatına göz atma seçeneğini getiriyor. Budapeşte müzeleri ve Budapeşte sanat galeri,koleksiyonlarında dünya tarihinden önemli eserleri barındırıyorlar.

Macaristan Ulusal Müzesi

Kahramanlar Meydanı yakınlarında bulunan Macaristan Ulusal Müzesi, hem Macar hem de Osmanlı tarihinden gelen eserleriyle zengin bir koleksiyona sahip. Macarların önemli icatlarının da bulunduğu müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Macaristan Ulusal Müzesi giriş ücretleri konusunda buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Tatil sezonlarında, Budapeşte turları programlarının bir durağı da burası olduğu için müze bazen çok kalabalık olabiliyor. Biletinizi online alarak gişe sırasında beklemekten kurtulabilirsiniz.

Macaristan Ulusal Müzesi ulaşımı için M1 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Hősök tere durağından oraya yürünebiliyor.
Adres: Múzeum krt. 14-16, Budapeşte 1088
Telefon: +36 1 338 2122

Etnografya Müzesi

Macar geleneksel sanatına yakından göz atmak istiyorsanız geleneksel oyuncak bebek ve giyim örneklerinden oluşan koleksiyonuyla Etnografya Müzesi sizi bekliyor.

Macar sanatının en şık eserlerini inceleyebileceğiniz müze, pazartesi dışında her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Etnografya Müzesi ulaşımı için M2 hatlı metroya binebilirsiniz. Kossuth Lajo durağından oraya yürünebiliyor.
Adres: Kossuth Lajos tér 12, Budapeşte 1055
Telefon: +36 1 473-2400

Koller Gallery

Budapeşte’deki en eski sanat galerilerinden biri olan Koller Gallery, sıra dışı koleksiyonuyla şehirde görülmesi gereken yerlerden.

Hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müze, Buda Kalesi’nin içine konumlanmış ve giriş ücretsiz.

Koller Gallery ulaşımı için 16 ya da 16A hatlı otobüse binerek Bécsi durağında inebilirsiniz.
Adres: Táncsics Mihály st, Budapeşte 1014
Telefon: +36 1 356 9208

 

Gellert Tepesi

Şehrin kuşbakışı izlenebileceği tepede Özgürlük Heykeli (Felszabadulası Emlekmü) var.

Budapeşte Özgürlük Heykeli Citadella

Heykel, 1945’te Budapeşte’yi Naziler’in işgalinden kurtaran Sovyet ordusu anısına dikilmiş.

Chain Bridge

Köprüler şehri Budapeşte’nin en güzel köprüsüdür. 1852’de eklenen aslanlar nedeniyle Aslanlı Köprü olarak da bilinir. 2. Dünya Savaşı’nda yıkılmış olan köprü, 1949’da aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş.

Macaristan Parlamento Binası

Tuna nehri kenarında, Budapeşte’nin simgesi olmuş bina. Binanın 365 kulesi, 27 kapısı var.

Vaci Utca

Alışveriş denince Budapeşte’de ilk akla gelen yer, trafiğe kapalı olan caddesi Vaci Utca. Cadde, hele bir de gece ışıklarında geziliyorsa, şehrin havasına ayrı bir hava katar.

Aziz Stefan Bazilikası

İçinde Macar kralı Istvan’ın mumyalanmış elinin sergilenir. Bazilika yeşil kubbesi ve 2 kulesiyle şehrin birçok yerinden görünür.

Margaret Adası

Macar Kralı IV. Bela, 2 çocuğunu Tatar işgalinde kaybedince doğacak ilk bebeğini tanrıya kurban edeceğine yemin etmiş. Ancak doğan bebek o kadar güzelmiş ki, öldürmeye kıyamamış ve bu adada onu her türlü kötülükten korumuş. Ancak Prenses Margaret 28 yaşında veremden ölmüş. Adada Prenses Margaret adına bir manastır da var.

Macaristan Devlet Opera Binası

Budin Kalesi

Şehrin Buda tarafındaki tepede yer alır. Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Galerisi ve Milli Kütüphane, bu bölgededir.

Aziz Matthias Kilisesi

13. yüzyılda inşa edilmiş olan Matyas Kilisesi (Matyas Templom) bir zamanlar Osmanlı tarafından cami olarak kullanıldı.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Rus işgaline karşı halkın direncini kırmayı amaçlayan Rus ordusu, tüm evlerden topladığı 17.000 genci 2 gün içinde öldürmüş. Kahramanlar Meydanı da bunun anısına yapılmış. 1000 Yıl Anıtı (Millniumi Emlekmü) ve Başmelek Cebrail Kolonu ile görülmesi gereken bir meydan.

Balıkçı Tabyası

Macar göçmen çadırlarına benzeyen konik çatıları olan Balıkçı Tabyası (Halaszbastya), Kutsal Teslis Meydanı (Szentharomsag Ter)’ndadır.

Tuna Nehri

Budapeşte’yi ortadan ikiye ayıran ve şehre ayrı bir güzellik katan nedir.

Estergon Kalesi

Macarların ilk yönetim merkezi.

Macaristan Ulusal Müzesi (Magyar Nemzeti Muzeum)

Macar tarihine ait pek çok eserin sergilendiği müze.

Gül Baba Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın Budapeşte kuşatması sırasında bölgeye giden Gül Baba, yöre halkı tarafından çok sevilmiş. Türbesi de Budapeşte’de o günlerin anısına hala ayakta.

Büyük Kapalı Pazar

Özgürlük Köprüsü’nün Peşte tarafında yer alır. Bu 3 katlı pazar yeri, 180 ayrı mutfaktan gurme lezzetler tatmak isteyenler için ideal bir mekan.

Szechenyi Termal Banyoları

Peşte tarafındaki parkın içinde 15 kapalı, 3 açık kaplıca havuzu var. Avrupa’nın bu en büyük hamamları, yorgunluk atmak için bire bir.

Andrassy Bulvarı

Budapeşte’nin 2’nci önemli caddesi Andrassy Bulvarı. Üzerinde bütün ünlü markaların mağazaları ve Opera Binası (Magyar Allami Operahaz) var.

Memento Park

Macaristan’ın komünist dönemine ait heykeller ve Sovyet sanatına ait eserler sergilenen bir açık hava müzesidir.

 

Yorumlar

Yorum yap

Doldurulması zorunlu alan
Doldurulması zorunlu alan