Raspberry Pi Open Media Vault (OMV) Kurulumu

0
7068

Bu makalede Raspberry Pi cihazımıza Open Media Vault (OMV) kurulumunu inceleyeceğiz. Not: Bu makale alıntı değildir :)


Gerekli dosya ve programlar

 • Open media vault --- Güncel iso dosyasını buradan indiriyor ve Winrar yardımı ile çıkartıyoruz. (14.11.2018 tarihli Raspberry Pi uyumlu iso dosyası OMV_4_Raspberry_Pi_2_3_3Plus.img.xz şeklinde)
 • Etcher --- iso dosyasını hafıza kartına yazmak için kullanacağımız bu programı (işletim sisteminize uygun olan seçeneği kullanarak) buradan indiriyoruz ve programı sisteme kuruyoruz.
 • Advanced IP Scanner --- Raspberry Pi cihazının modemden hangi ip yi aldığını öğrenebilmek için kullanacağımız bu programı buradan indirerek sisteme kuruyoruz. İsterseniz ve bilginiz varsa modeminizin sistemine girerek Raspberry Pi nin hangi ip yi aldığını öğrenebilirsiniz.

Open media vault iso dosyasını indirme

 


Open media vault iso dosyasını yazdırma

Select image: iso dosyası seçilecek
Select drive: hafıza kartı seçilecek !!! Bu işlemde hafıza kartının içindeki bilgiler silinecektir !!!
Flash: iso doyasını hafıza kartına yazdırma işlemini başlatır.


 

Open media vault yazılı hafıza kartını Raspberry Pi cihazımıza takıyoruz. Ayrıca cihazın ip alması için aktif olan modeminizden bir adet ethernet çıkışı alıp Raspberry nin ethernetine bağlıyoruz. Son olarak Raspberry Pi cihazına depolama görevi görecek harici bir harddisk takıyoruz. Bu şu anda kullanmış olduğunuz NTFS formatına sahip bir harddiskte olabilir. İsterseniz boş bir harddisk takarak EXT4 formatıyla sisteme dahil edebilirsiniz ki bu sistem için en sağlıklı yöntem ayrıca ayrıntılı okuma/yazma gibi yetkilendirmelerinde gelişmiş seçim yapabileceksiniz. İlerleyen işlemlerde bu kısımda yapılacak kişisel ince ayarlarda harddisk içeriği tamamen silinebilir dikkaetli olunmalı ve verilerin önceden bir yedeği alınmalı. Şimdi sırada cihaza güç vermeye geldi. Herhangi bir hata almamak adına Raspberry Pi uyumlu orjinal güç adaptörünü kullanmanızı tavsiye ederim. Piyasada bulunan markasız, çıkış değerleri yetersiz adaptörler cihazı beslemeye yetersiz kalıyor hatta cihaza bağlı harddisklerin çalışmasına engel olabiliyor, sistemin sağlıklı çalışmasını engelleyebiliyorlar.


Open media vault giriş ip sini öğrenme

Advanced IP Scanner adlı programımızı çalıştırıp TARA tuşuna basıyoruz ve Raspberry Pi ye modem tarafından hangi ip nin atandığını öğreniyoruz. Raspberry Pi nin hangi ip yi aldığını yardımcı programımızla bulduğumuza göre işlemlere başlayabiliriz.


Open media vault yönetimi

Herhangi bir tarayıcıya ip adresini yazarak sistemin ilk kullanıcı giriş sayfasını açıyoruz. Burada sisteme giriş yapmak için aşağıdaki varsayılan kullanıcı bilgilerini kullanıyoruz.

web:

 • username = admin
 • password = openmediavault

console/ssh:

 • username = root
 • password = openmediavault
   

 

Sisteme ilk giriş web üzerinden yapılabildiği için biz admin/openmediavault bilgilerini kullanarak giriş işlemini gerçekleştirdik.

Sistemi Türkçe olarak kullanabiliyoruz. Menüler ve diğer bilgilendirmelerin neredeyse tamamı anlaşılacak şekilde dilimize çevrilmiş.


 


Harddisk bağlantısı

Sistemi giriş yaptık ve sisteme bağlı disk/diskleri sisteme ekleme ile işe başlıyoruz.

 

 1. Sistem harici harddiski bünyesine dahil etmiş. Şimdi soldaki menüden Depo / Dosya Sistemleri kısmına geliyoruz.
 2. Harddiski kullanabilmek için YARAT butonunu tıklıyoruz.
 3. Açılan bölümden Aygıt kısmından harddiskimizi seçiyoruz, dosya sistemi kısmını ben içi boş bir harddisk kullandığım için ve sistemi sağlıklı kullanabilmek, yazma/okuma vb. ayrıntılı yetkileri verebilmek için EXT4 seçeneğini seçiyorum ve Tamam butonuyla işlemi başlatıyorum. 
 4. Sistem gerekli formatlamayı ve ayarları yaptıktan sonra paylaşıma geçebiliriz.

 


 


Klasör paylaşım ayarları

Sistemi giriş yaptık Erişim Hakları Yönetimi / Paylaşılmış Klasörler kısmına geliyoruz ve EKLE butonunu tıklıyoruz.

 

Açılan pencerede adını Deneme olarak belirttiğim klasörün paylaşımı için gerekli kısımları dolduruyoruz. Dipnot: Örnek teşkil ettiği için güvenliği göz ardı ederek Yetki kısmını herkesin okuyup yazacağı şekilde belirttim. Böylece Windows bağlantısı kurduğumda ağdan klasöre herhangi bir kısıtlama veya şifre sorgusu olmadan rahatça bağlanabileceğim.
 


Samba Server ayarları

Samba, Linux ve Unix işletim sistemleri ile Windows işletim sistemleri arasındaki dosya ve yazıcı paylaşımı yapmayı sağlayan araçlar topluluğudur. 

 1. Servisler / SMB-CIFS kısmına geliyoruz
 2. Paylaşımlar sekmesinden EKLE butonuna tıklıyoruz
 3. Açılan pencerede daha önce paylaşıma eklediğimiz Deneme klasörünü seçiyoruz
 4. Herkese Açık kısmı Misafirler müsaade edilmiştir olarak seçiyoruz ki yetki ya da şifre olayına girmesin
 5. Üst sekmeden Ayarlar kısmına gelerek pasif olan butonu aktif  yapıyoruz

 


 


Klasöre Ağdan erişim

İşlemleri yaptığımız ip adresini Windows Dosya Gezgininde adres kısmına örnek görseldeki gibi giriyoruz.


 

 

 

Yorumlar

Yorum yap

Doldurulması zorunlu alan
Doldurulması zorunlu alan