Hareketi kolaylaştıran ‘süper giysi’

0
784

Dünya nüfusu giderek yaşlandığı için hareket etme sorunu olan insanların sayısı da artıyor. Peki bu sorunu aşmaya yardımcı olacak bir giysi üretilebilir mi?

Günde kaç adım attığımızı ölçmekten tutun da banka hesabımızdaki parayı kontrol etmeye kadar birçok işimizi artık akıllı telefonlarımızla veya diğer giyilebilir teknoloji ürünleriyle halledebiliyoruz.

Ancak vücuda takılabilir elektronik ürünler bu tür rahatlıkların yanı sıra başka toplumsal sorunların çözümüne de yardımcı olabilir.

Birleşmiş Milletler’e göre, giderek yaşlanan nüfus, 21. yüzyılın en önemli sosyal dönüşümlerinden biri haline gelecek. 60 yaş ve üstünde olan insan sayısının 2050’de iki katına çıkması bekleniyor.

Bunun getireceği en önemli sorunlardan biri hareket sorunu. İnsan yaşlandıkça hareket etmesi de zorlaşır. Bu durum yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğu gibi, ofiste, kamu alanlarında ve evde de bazı sıkıntılara yol açar.

Giyilebilir yeni teknoloji ürünleri bu sorunları aşmada rol oynayabilir. Seismic adlı firmanın geliştirdiği rahat ve hafif ‘süper giysi’ bunu kullanan kişinin kaslarına güç katıyor.

Bu giysinin minik motorları ile işleyen ‘elektrikli kaslar’ insan kaslarını taklit edecek şekilde kasılıp gevşiyor. Bunlar eklem yerlerindeki giysilere iliştiriliyor. İliştirmede kullanılan bağlantılar tendon işlevi görüyor.

Bu giysi ayrıca vücudun hareketlerini izleyen sensörler ve bilgisayar bağlantısı da içeriyor. Bilgisayar programı, giysideki elektronik kaslara harekete geçme talimatı veriyor. Motor, pil, kontrol paneli gibi fiziki parçalar ise altıgen kapsüllerle rahatlığı bozmayacak şekilde vücudun başka bölümlerine yerleştiriliyor.

Seismic’in CEO’su Rich Mahoney, “Hareket sorunu olan insanlara yardımcı olabilecek ürün olarak bugün sadece yürüteç ve baston var” diyor. (Tekerlekli sandalye de bu araçlardan biri, ama ‘elektrikli kaslar’ esas olarak ağır hareket sorunu olmayanlara yönelik.) “Diğer seçenek ise aktivitelerinizi sınırlayıp evde oturmak: birçok insan da baston ve yürüteç kullanmak istemediği için bu yolu seçiyor.”

 

Yorumlar

Yorum yap

Doldurulması zorunlu alan
Doldurulması zorunlu alan